21 Temmuz 2010 Çarşamba

Cehennem

Zerre imanı olanın öyle ya da böyle cennete gireceğini öğrendiğim zaman ne kadar rahatladığımı hatırladıkça utancımdan zerrelerime ayrılacağımı zannediyorum.
"Zerre kadar da imanımız vardır evelallah." diye düşünmüştüm o an.
Benim kafamda bir kum tanesi olarak nakşeden zerrenin, kaçırılan bir namaz için kalbine hançer saplanmışçasına acı çekmeye eşdeğer olduğunu bilmiyordum o sırada.

Artık ister istemez cehennemin nasıl bir yer olabileceğini ve algılamamız için ateş olarak ifade edilen hissin içinde nasıl hapsolacağımızı düşünüyorum.
Her bedenin bir zayıf noktası vardır ya hani; işte ateş, bu zayıf noktaya her an ve sonsuza kadar tekrar tekrar sokulup çıkarılan, ucu zehire batırılmış bir oktur bence. Orada bir bedenden bahsedemeyeceğimize göre, bedenin çektiği bu acıya denk bir ruh bükülmesi hissedeceğimizi sanıyorum. Bedendeki oka muadil pek çok ruh acıtacağı olduğunu düşünüyorum. Herkese göre bir başka şey. Herkes için özel üretim. Yani bana sorarsanız herkesin biricik ve kendine mahsus birer cehennemi olacak. Kimisi her an annesinin ölüm haberini alacak, kimisi her an sevdiğinden ayrılacak, kimisi her an yalnızlıkla boğuşacak. Ve sonsuza dek yerinde sayacak.

Zaten dönüp dönüp sürekli aynı noktaya vardığımız, uyanmak isteyip uyanamadığımız rüyalarımızda bile kendimizi dünyanın en zavallı insanı gibi hissetmez miyiz? Sonunda ağlayarak da olsa uyandığımıza sevinmez miyiz? İşte cehennem uyanamadığımız kötü bir rüyadır. Belki de. Neden olmasın ki!? Yani. Biraz. Bence.

3 yorum:

 1. peki ya yalnızlık en büyük korkumuzmuş gibi yapsak ama yalnızlık en büyük zevkimiz olsa? elimizi kolumuzu sallayarak, neşe içerisinde cehenneme gitmez miyiz?

  alıntıyla bitirmek isterim; all database systems have some weakpoint..

  chinaski

  YanıtlaSil
 2. Sen de dedin ya işte "all database systems have some weak point."

  Yalnızlığı en büyük zevki olan adama sunulan özel üretim ateş, yalnızlık olmayacak. Belki bir metal konserinde pogonun tam ortasına düşme hissiyatı içide bulabilir kendini.

  Ayrıca "gibi yapsak" derken? :) Eğer bir insan (elini kolunu sallayarak neşe içerisinde girilebileceğini düşünse bile) bir cehennem olduğunu düşünüyorsa, zaten "kimi kandırıyorum ben?" diye de düşünür bir yandan.

  YanıtlaSil
 3. Minecik, şu yazdıklarının ardından birileri çıkıp el kol sallayarak cehenneme gitmekten bahsediyorsa (miş gibi yapıp yaratanı kandırarak hem de) okur kitlenle aranda ciddi bir uçurum var demektir. Allah sabır versin :)

  YanıtlaSil

Web Statistics