27 Haziran 2010 Pazar

"Ölmeden önce ölünüz!"

Ölmek ha? Hem de ölmeden evvel ölmek? Korktunuz değil mi? Ne saçmalıyor bu kız, değil mi? Biliyorum, anlıyorum. Pek çoğunuz için ölüm korkutucu bir şey. Hatta sadece ölmek değil sizi korkutan; ölümün ışığıyla yeni bir güne gözünü açmışlardan, tabutlardan, mezarlıklardan da korkuyorsunuz. Korkmayın! Yani korkun... da bunlardan değil. Nevmid olmaktan korkun! Körleşmekten korkun! Allah'tan korkun!

Sürekli birileri doğuyor dünyanın bir yerlerinde. Hiç bilmedikleri hayatlarına gözlerini açıyorlar. Doğdukları anda ölümün ışığıyla çarpışıyor gözleri ve ağlıyorlar. Daha ana rahmindeki cennetlerinden çıktıkları anda ölüm gerçeğini idrak ediyorlar ve süregelen hayatlarında bu gerçeği reddetmek için çırpınıyorlar. Karınca gibi çalışıyorlar. Günaha sokuyorlar, günaha batıyorlar, baştan çıkarıyorlar, baştan çıkıyorlar... Kendilerini, gözlerini kapattıklarında nasıl ölmek istediklerini bile tahayyül edemeyecek kadar yoruyorlar. Yatağa, uyumadan önce günün beş dakikalık özetini bile yapamayacak kadar sarhoş giriyorlar. Mezarlıklara banklar koyup, üzerine oturup, birazcık düşüneceklerine, set çekiyorlar; gökleri delen karınca yuvalarını inşa ederek kapatıyorlar. Daha dünyaya gözlerini açtıkları anda öğrendikleri şeyden delirmek pahasına kaçıyorlar. Çünkü biliyorlar...

Ölmeden evvel ölmek demek; şehvetin başını ezmek, hırs ve ihtirasları kusmak demek.
İştahı silip atmak, sofradan açlığın tadı damakta kalarak kalkmak demek.
Pahalı giysilerle dolu, ışıklandırılmış vitrinlerden yüz çevirmek, kalpteki elbiseyi çıkarmak demek.
Varlığa sevinmemek, yokluğa üzülmemek demek.
Gözlerdeki ferin körleri bile rahatsız etmesi demek.
Uyanmak demek.

Halbuki onlar, en derin uykulara dalıyorlar. Gözlerini açıp hakikati göreceklerine baldan tatlı rüyalarında, hazzın içinde yüzüyorlar.

Ve ben, hakikatin h'sine bile varmayan tekâmül edişimin verdiği küstahlıkla bunları söylüyorum ya... Bunları biliyorum ya... Bilmek, bildiğini yapamayana acı verir ya... İşte ben her sabah cehenneme uyanıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Web Statistics